Kalender

mrt
16
ma
Basiscursus Inzichtmeditatie
mrt 16 @ 17:45 – 19:15

Begeleiding: Vera Wallis de Vries
Vorm: in het centrum

Is leren mediteren iets voor jou? In het Vipassana-meditatiecentrum Groningen kun je leren mediteren volgens de beginselen van inzichtmeditatie. Dit is een boeddhistische meditatietechniek waarbij het ontwikkelen van mindfulness of opmerkzaamheid centraal staat. Bij deze vorm van meditatie richt je je aandacht op hetgeen zich aandient, waardoor je dieper inzicht krijgt in jezelf en de werkelijkheid om je heen.

De basiscursus is een kennismaking met inzichtmeditatie. Tijdens de bijeenkomsten doe je ervaring op door praktische beoefening van zitmeditatie en loopmeditatie. Als je begint met mediteren kan de beoefening veel vragen bij je oproepen. Daarom is er na afloop van de meditatie gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en vragen te stellen.

De eerstvolgende cursus start op 27 januari. De basiscursus wordt afgesloten met een meditatiedag op zaterdag 14 maart. Tijdens deze dag staan er ook qi gong-oefeningen op het programma. Deze oefeningen kunnen helpen om je energie op een natuurlijke manier te laten stromen.

ma. 9 en 16 feb., 2, 9 en 16 mrt.
za. 14 mrt. stiltedag
basiscursus inzichtmeditatie
Vera
ma. 17.45 – 19.15
za. 10.00 – 16.30
Vrijwillige bijdrage voor centrum

    Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

    mrt
    27
    vr
    Avonden over toevlucht nemen: Boeddha, Dhamma, sangha
    mrt 27 @ 19:30 – 21:00

    Begeleiding: Ank
    Vorm: in het centrum

    Vipassana meditatie heeft Boeddhistische wortels. De ontdekkingen van de historische Boeddha over de werking van de geest kun je in je eigen meditatie herkennen. We oefenen met elkaar en leren van elkaar. Als je het vertrouwen voelt dat meditatie van waarde is in jouw leven kun je dat bevestigen in een ritueel. Dat noemen we toevlucht nemen.

    We organiseren 3 vrijdagavonden om samen te verkennen hoe jij Boeddha, Dhamma en Sangha verstaat. De avonden zijn geschikt voor mensen die daar meer over willen weten, die overwegen om toevlucht te nemen of dat al hebben gedaan. We lezen een tekst en leggen verbinding met hoe meditatie beoefening en dagelijkse doen.

    vr. 16 jan., 20 feb., 27 mrt. Avonden over toevlucht nemen
    Ank
    19.30 – 21.00 vrijwillige bijdrage voor centrum

      Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

      apr
      10
      vr
      Klimaatverandering: meditatie in actie
      apr 10 @ 19:30 – 21:30

      Begeleiding: Ank Schravendeel en Jeanine Deen 

      Wat is er boeddhistisch aan klimaatverandering? Niks zou je zeggen. Maar mediteren beïnvloedt je leven, in hoe je omgaat met stress en dreiging. Het heeft invloed op wat je kiest, bijvoorbeeld om te eten, of welke vervoermiddelen je gebruikt. Meditatie gaat uit van de visie om geen schade te berokkenen. Zijn we ons bewust van de visie, die bepaalt wat de motivatie is om iets te doen of na te laten? We gebruiken een filmpje van Matthijs Schouten (meditatieleraar in de traditie van U ba Khin) als inspiratiebron.

      Van harte uitgenodigd!

      vrijdag 10 apr. Avond over klimaatverandering
      Ank en Jeanine
      19.30 – 21.30 Vrijwillige bijdrage voor centrum

        Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

        apr
        11
        za
        Zingen en mediteren
        apr 11 @ 10:00 – 16:30

        Begeleiding: Ank Schravendeel en Arman Amiri
        Vorm: in het centrum
        Voertaal: Engels en Nederlands (kan vertaald worden)

        Thema: resonantie en stilte

        Arman zal werken met klankschalen en muziek uit India (Dhrupad). Klank gaat vooraf aan concepten, aan onze verhalen. Het begint in stilte, met één klank. Er gaat resonantie optreden en daarna zingen we verschillende klinkers, die resoneren op verschillende plekken in ons lichaam. We kunnen de trilling voelen. De overgang van de ene toonhoogte naar een andere kunnen we ervaren en bewust van worden. Ook de afwisseling van stilte en klanken worden we bewust in de ervaring van het lichaam. Het gaat niet om het zingen van een melodie. Het gaat om de zeggingskracht van de tonen onderling. Dat geeft vreugde en maakt opgetogen hebben we gemerkt.

        We zingen eenvoudige raga’s (een improvisatie op een vijf-tonige toonladder) en mantra’s (melodie met woorden die over wijsheid gaan) Arman improviseert verder op het klankbeeld van de raga. Dat kan op verschillende snaarinstrumenten. Dan kunnen we ervaren hoe de muziek ons aanraakt en aanspreekt. Zingen wordt afgewisseld met stilte en zit meditatie.

        Arman Ameri Mahani

        Arman is van oorsprong een Iraanse musicus. Hij heeft zich een aantal jaren gewijd aan het beoefenen van Dhrupad (een Indiase Klassieke muziekvorm) waar het meditatieve zingen zijn oorsprong in vindt. Hij beoefent het meditatief zingen van raga’s en  het bespelen van verschillende snaarinstrumenten. In de afgelopen twee jaar volgde hij een master opleiding aan het conservatorium in Groningen. Hij werkt als muziek therapeut met mensen met een zware verstandelijke beperking.

        Ank Schravendeel 

        Ank begeleidt vipassana meditatie sinds 2007 en ontwikkelde zingen als een vorm van mediteren sinds 2017. Ze vertaalt de aspecten van zingen (stilte, resonantie, expressie, vreugde, saamhorigheid) naar de toegevoegde waarde voor opmerkzaamheid.

        za. 11 apr. Zingend mediteren
        Ank en Arman
        10.00 – 16.30 Vrijwillige bijdrage voor centrum en begeleiders

          Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

          apr
          19
          zo
          Open meditatieochtend op zondag
          apr 19 @ 10:00 – 12:30

          Begeleiding: Ank of Pim
          Vorm: in het centrum

          Voor mensen die bekend zijn met inzichtmeditatie en die het fijn vinden om een halve dag te mediteren bieden wij regelmatig op zondagochtend zit- en loopmeditatie. Het is meestal een kleinere groep dan op de woensdagavond en de stad slaapt nog… Veel stilte en ruimte dus voor jouw meditatie. De meditatie kan desgewenst ook in het Engels (naast Nederlands) worden gegeven. Een vrijwillige bijdrage (dana) wordt gebruikt voor de kosten en onderhoud van het Vipasana-meditatiecentrum.

          zondag 18 jan., 15 feb., 15 mrt., 19 apr., 17 mei, 14 juni Meditatie op zondagochtend
          Ank, Pim
          10.00 – 12.30 vrijwillige bijdrage voor centrum

           

          mei
          3
          zo
          Vesak viering
          mei 3 @ 10:00 – 14:00

          Op de dag van volle maan in mei vieren we Vesak: de herdenking van de geboorte, de verlichting en het overlijden van de historische Boeddha.

          We bevestigen onze inspiratiebron en wisselen uit hoe dat ons ondersteunt om keuzes te maken in wat we doen en hoe we met elkaar samenleven.

          De ochtend wordt met een gezamenlijke lunchmaaltijd afgesloten.

          zondag 3 mei Vesak viering 10.00 – 14.00 vrijwillige bijdrage voor het centrum

            Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

            mei
            8
            vr
            Finding balance; in balans door vipassanameditatie
            mei 8 @ 19:30 – 21:30

            Begeleiding: Pim van Gelder
            Vorm: in het centrum

            Een informele avond voor zowel beginnend mediterenden als voor mensen die al wat langer mediteren. Voor voeding en inspiratie, om samen te zijn en onderling ervaringen uit te wisselen, vragen te stellen over de methode van vipassana meditatie, de meditatiepraktijk en de effecten daarvan.

            We kunnen ervaringen met elkaar delen zoals, hoe het meditatie proces voor jou werkt, waar eventuele obstakels of twijfels liggen, wat je mist, wat jouw verwachtingen zijn of waar je nieuwsgierig naar bent.

            Je bent van harte welkom!

            vr. 8 mei Finding balance
            Pim van Gelder
            19.30 – 21.30 Vrijwillige bijdrage voor centrum

              Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

              mei
              17
              zo
              Open meditatieochtend op zondag
              mei 17 @ 10:00 – 12:30

              Begeleiding: Ank of Pim
              Vorm: in het centrum

              Voor mensen die bekend zijn met inzichtmeditatie en die het fijn vinden om een halve dag te mediteren bieden wij regelmatig op zondagochtend zit- en loopmeditatie. Het is meestal een kleinere groep dan op de woensdagavond en de stad slaapt nog… Veel stilte en ruimte dus voor jouw meditatie. De meditatie kan desgewenst ook in het Engels (naast Nederlands) worden gegeven. Een vrijwillige bijdrage (dana) wordt gebruikt voor de kosten en onderhoud van het Vipasana-meditatiecentrum.

              zondag 18 jan., 15 feb., 15 mrt., 19 apr., 17 mei, 14 juni Meditatie op zondagochtend
              Ank, Pim
              10.00 – 12.30 vrijwillige bijdrage voor centrum

               

              Jaargroep 2025 – 2026
              mei 17 @ 13:30 – 17:30

              Begeleiding: Ank Schravendeel

              Als je al wat langer mediteert en behoefte hebt aan meer achtergrondinformatie, dan kun je meedoen aan de jaargroep. We behandelen stukken tekst over de dhamma (leer van de Boeddha) naar aanleiding van een thema. De tekst is bedoeld om de ervaringen uit het mediteren te kunnen verbinden met het dagelijks leven. Het thema dit jaar is “meditatie in actie”.

              De jaargroep bestaat uit  een vaste groep deelnemers, die dit seizoen 8 zondagmiddagen met elkaar mediteert en uitwisselt. Ieder jaar stromen weer nieuwe mensen in en doen mensen mee die eerder deelnamen.

              zo. 19 okt., 16 nov., 14 dec., 18 jan., 8 feb., 15 mrt., 17 mei jaargroep
              Ank
              13.30 – 17.30 Vrijwillige bijdrage voor centrum

                Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

                mei
                30
                za
                Boeddha Bloeit
                mei 30 @ 10:00 – 14:00

                Vorm: in het centrum

                Verschillende Boeddhistische groepen in ’t Stad hebben contact met elkaar en organiseren gezamenlijke bijeenkomsten. Op 30 mei is er een ochtend, georganiseerd door Zen Spirit, Maitreya Instituut (afd. Groningen) Leven in Aandacht en het Vipassana centrum. We onderzoeken hoe onze meditatie beoefening een bijdrage kan zijn aan het omgaan met de turbulente tijden waarin we leven.

                zaterdag 30 mei Boeddha Bloeit 10.00 – 14.00 Vrijwillige bijdrage voor centrum

                  Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering

                  jun
                  14
                  zo
                  Open meditatieochtend op zondag
                  jun 14 @ 10:00 – 12:30

                  Begeleiding: Ank of Pim
                  Vorm: in het centrum

                  Voor mensen die bekend zijn met inzichtmeditatie en die het fijn vinden om een halve dag te mediteren bieden wij regelmatig op zondagochtend zit- en loopmeditatie. Het is meestal een kleinere groep dan op de woensdagavond en de stad slaapt nog… Veel stilte en ruimte dus voor jouw meditatie. De meditatie kan desgewenst ook in het Engels (naast Nederlands) worden gegeven. Een vrijwillige bijdrage (dana) wordt gebruikt voor de kosten en onderhoud van het Vipasana-meditatiecentrum.

                  zondag 18 jan., 15 feb., 15 mrt., 19 apr., 17 mei, 14 juni Meditatie op zondagochtend
                  Ank, Pim
                  10.00 – 12.30 vrijwillige bijdrage voor centrum

                   

                  jun
                  19
                  vr
                  Weekend belichaamd mediteren met g.r.o.u.n.d.
                  jun 19 @ 19:30 – jun 21 @ 16:00

                  Begeleiding: Michaël Verlouw
                  Vorm: in het centrum

                  In het weekend van 19 t/m 21 juni 2026 is er bij Vipassana Groningen de gelegenheid jezelf een weekend lang meditatieve verdieping te gunnen in een omgeving van gelijkgestemden. Het thema van dit weekend is: belichaamd mediteren.

                  We doen dat aan de hand van G.R.O.U.N.D, (Gronden, Ontspannen, Openen, Ontwarren, Zorg Brengen en Oplossen) een door Willa Blythe Baker (een Amerikaanse Dhamma-leraar) ontwikkelde meditatie-reeks om de gelaagdheid van het lichaam toegankelijk en ervaarbaar te maken, om zo – uiteindelijk – daar te komen waar het onderscheid tussen lichaam en geest wegvalt en de eenheid van alles, en daarmee de vrijheid waar de Boeddha over spreekt, is te ervaren.

                  De Boeddha leefde in een tijd en cultuur waar bekendheid met en vertrouwen in het lichaam heel gewoon was. Het lichaam was voor de Boeddha de basis voor zijn hele beoefening. Toen hem gevraagd werd welke meditatie methode hijzelf het meest beoefende zei de Boeddha: ‘Meditatie op de ademhaling’. Toen hij zijn zoon Rahula advies gaf over welke meditatie het meest geschikt is om een onrustige geest tot kalmte te brengen, vertelde hij over meditatie op het lichaam aan de hand van de vier elementen. Toen hij in de satipatthāna sutta zijn inzicht-meditatie uiteen zette, begon hij met het lichaam. En dat alles is niet verassend, want in de periode voorafgaand aan zijn eigen ontwaken had de Boeddha zes jaar lang besteed aan een rigoureuze fysieke beoefening. Iets waarvan hij later zei dat dit te extreem was geweest en dat hij uiteindelijk de vrijheid die hij zocht vond op de middenweg. Maar dat neemt niet weg dat de Boeddha heel erg bekend moet zijn geweest met de wijsheid van het lichaam. Iets wat in de jaren na zijn dood in de vergetelheid is geraakt. Althans in het Westen, waar men beoefening graag ziet als het leren kennen van de geest. Maar wat als beoefening bedoeld is als het leren kennen van het lichaam? En daarmee als het leren kennen van de eenheid van lichaam en geest? Wat als het lichaam de bron is om iedere vorm van dualiteit te overstijgen? De dualiteit tussen ik en de ander. Aarde en lichaam. Lichaam en geest. Vorm en leegte.

                  De wijsheid dat dit lichaam al ontwaakt is, en dat we dit ontwaakte lichaam kunnen gebruiken om de rusteloze geest thuis te brengen is misschien wel voor een groot deel verloren gegaan in de Theravāda traditie, maar ruimhartig bewaard gebleven in het Tibetaans en Vajrayana boeddhisme en in de zuidelijke tak van de Thai Forest Tradition. Het is uit deze wijsheid-tradities dat we onze inspiratie halen voor deze dag.

                  “Deze hart/geest, zo in de knoop. Wanneer het ontspant, zal het zichzelf bevrijden. Twijfel daar niet aan.” Saraha

                  Aan de hand van zes, elkaar opvolgende begeleide meditaties, steeds voorafgegaan door een korte introductie, verkennen we het lichaam aan de hand van drie ervaringslagen. Die van het Aardse Lichaam van vlees en bloed, die van het Subtiele Lichaam van gedachten en emoties (ook wel energetisch lichaam genoemd) en die van het Bewustzijnslichaam (ook wel het lichaam van integratie genoemd) van ruimte en eenheid. Enige meditatie-ervaring is een vereiste. Je bent van harte welkom!

                  Over de begeleider

                  Mijn naam is Michaël Verlouw en ik ben meditatieleraar en bedrijfsjurist in de creatieve sector. Tevens ben ik opgeleid tot psychotherapeut en yogadocent. Na een intensieve zoektocht vond ik eind jaren negentig mijn plek binnen het Theravāda-boeddhisme. De Boeddhistische filosofie is het kompas waarmee ik thuis kom in mezelf en in de wereld. Ik heb inmiddels meer dan 26 jaar meditatie-ervaring en studeer sinds 2004 bij de Insight Meditation Society (IMS) en het Barre Center for Buddhist Studies (BCBS), beide in de VS. In 2012 ben ik gecertificeerd voor het BCBS Integrated Study and Practice Program en in 2021 – door Jack Kornfield en Tara Brach – voor de Opleiding tot Mindfulness en Compassie Meditatie-begeleider. In 2017 ben ik door Jotika Hermsen benoemd tot Dhamma-leraar. Ik geef les in Hilversum en bij verschillende Vipassana centra in Nederland. Verder ben ik als gastleraar verbonden aan Sangha Metta en als vaste begeleider aan het platform 30NOW. Sinds september 2022 ben ik één van de vier vaste docenten van de Dhamma Verdiepingscursus (DVC) die gegeven wordt door de Stichting Inzichtmeditatie Nederland (SIM). Vanaf januari 2024 neem ik deel aan een vierjaars-traject in onder begeleiding van Heather Sundberg; de MahaSati Open Awareness-training. Heather is op dit moment in mijn eigen beoefening en leraarschap ook mijn mentor.

                  vr. 19 t/m zo. 21 juni. Vipassana
                  meditatie weekend
                  Michael Verlouw
                  Vrijdagavond 19.30 – zondag 16.00 uur Vrijwillige bijdrage voor centrum + begeleider


                    Algemene voorwaarden aanmelding, dana en annulering